Governance




FY 2022-23 Committees Chair(s) Faculty Members Staff Members Graduate students
         
Governing        
Diversity, Equity & Inclusion P. Ford

J. Read de Alaniz
M. Abu-Omar
B. Greene
A. Carlini
B. Sylvester

H. Gardner

O. Ordonez
K. Brown
E. Lonuza

Nowshin
 

Faculty/Staff Liaison C. Hawker K. Plaxco
A. Butler

 

H. Gardner N/A
FTE Planning S. Buratto K. Plaxco
A. Zakarian
Q. Nguyen
A. Butler
V. Vlcek
H. Gardner N/A
Space P. Ford

S. Buratto
M. de Vries

H. Gardner
C. Fletcher
N/A
Executive M. de Vries K. Plaxco
A. Butler
J. Read de Alaniz
P. Ford
S. Buratto
H. Gardner N/A
Safety M. Abu-Omar S. Buratto
P. Ford
C. Bernt
C. Fletcher
N. Evdokimov
To be elected
Workload intervention Q. Nguyen L. Laverman
V. Vlcek
J. Shea
H. Gardner N/A
Future directions A. Butler TBD TBD N/A
Development J. de Read Alaniz L. Sepunaru
S. Buratto
H. Gardner  
Retreat A. Butler
P. Ford 
B. Greene
L. Sepunaru
D. Feldwinn
A. Zakarian
G. Hawker
H. Gardner N/A
         
Recharge Facilities        
Facilities Task Force C. Hawker
D. Hanein
C. Hawker
Y. Yang
S. Buratto
H. Zhou N/A
NMR L. Zhang T. Hayton
A. Zakarian
Y. Hai
H. Zhou N/A
Shop Facilities R. Dahlquist M. Bowers
Q. Nguyen
S. Buratto
H. Gardner
K. Luker
N/A
Mass Spec L. Zhang M. Bowers
J. Read de Alaniz
A. Zakarian
H. Zhou N/A
X-Ray Facility G. Stucky T. Hayton
 
G. Wu N/A
IT Services F. Brown J. Shea
 
H. Gardner
T. Cabeen
N/A
         
Student Affairs        
Curriculum F. Brown D. Feldwinn
K. Kahn
L. Laverman
T. Pettus
I. Madden
H. Gardner
C. Anyiwo
N/A
Grad Advising T. Hayton Y. Hai
M. Abu-Omar
Q. Nguyen
L. Zhang
L. Sepunaru
I. Madden
I. Chan
To be elected
TA Oversight  L. Laverman T. Hayton
S. Buratto
M. Gainer
 

I. Madden
I. Chan

To be elected

Undergrad Advisors S. Buratto S. Price(yrs 2,3)
B. Sylvester(yrs 1,4)
L.Laverman(CCS + honors)
M. Gainer(O)
P. Ford (transfer)
I. Madden
C. Anyiwo
N/A
Grad Admissions and Recruitment L. Sepunaru
A. Butler
G. Stucky
B. Lipshutz
B. Greene
Y. Hai
V. Vlcek
M. Abu-Omar
Y. Yang
D. Hanein
I. Madden
I. Chan
To be elected
Student Awards J. Shea
S. Buratto
L. Laverman
Y. Yang
T. Hayton
M. Gainer
I. Madden
C. Anyiwo
I. Chan
N/A
Professional Development S. Han
A. Carlini
M. Abu-Omar I. Madden
I. Chan
N/A
         
Other        
PRP K. Plaxco
P. Ford (co-chair)
Q. Nguyen
S. Han
J. Read de Alaniz
S. Buratto
H. Heather
N. McCoy
I. Madden
N/A
Website T. Pettus T. Hayton
L. Sepunaru
B. Greene
M. de Vries
I. Madden
H. Gardner
To be elected
Outreach D. Feldwinn N. Reich
 
K. Jenkins To be elected
Colloquium J. Read de Alaniz
Y. Yang
T. Hayton
L. Sepunaro
B. Greene
L. Zhang
N. McCoy To be elected
Faculty Awards A. Butler M. Bowers
C. Hawker
A. Zakarian
P. Ford
G. Stucky
  N/A
WASC D. Feldwinn S. Buratto
F. Brown
B. Sylvester
H. Gardner N/A
New Building Cmte T. Hayton M. de Vries
M. Bowers
M. Gainer
K. Foltz
H. Gardner
C. Fletcher
N/A
Seismic Retrofit M. de Vries
S. Buratto
P. Craveiro
K. Plaxco
J. Read de Alaniz
V. N. Reich
R. Seshadri
   
Merits & Promotions K. Plaxco  T. Hayton
R. Seshadri
N. McCoy N/A
Curriculum Planning M. de Vries L. Sepunaru
B. Greene
Q. Nguyen
M. Abu-Omar
T. Pettus
H. Gardner  
Teaching Areas   M. Abu-Omar (Inorganic)
Q. Nguyen (Materials)
B. Greene (Biomaterials)
F. Brown (Physical)
T. Pettus (Organic)